Korzenna tarta dyniowa to esencja jesieni. Delikatny smak dyni połączony z intensywnymi, korzennymi przyprawami – cynamonem, imbirem i świeżo startą gałką muszkatołową. Dodatek aromatycznej skórki pomarańczowej to strzał w 10-tkę. Całość pachnie i smakuje obłędnie. Nie macie jak wybrać się na słynną, jesienną pumpkin spice latte? Zróbcie sobie zwykłą kawę i weźcie kawałek tego ciasta. Nie będziecie zawiedzeni.
Ciasto na kruchy spód jest bardzo fajne w obróbce, a po upieczeniu przyjemnie kruche, niemal sypkie, ale się nie rozpada. Jest idealne. Korzenna masa dyniowa jest mięciutka, ale zwarta (przed upieczeniem może być bardzo płynna – to zależy od konsystencji Waszego purée z dyni – i możliwe, że wtedy tarta będzie wymagała wydłużenia czasu pieczenia).
Gdyby w mojej foremce jeszcze było na to miejsce, możliwe, że dodałabym na wierzch mojej korzennej tarty dyniowej, polewę śmietanową, bo masa jest dość intensywna w smaku. Ale zapewniam Was, że podanie tarty z gęstą śmietaną (albo bitą śmietaną wymieszaną z mleczkiem skondensowanym) i ewentualnie kawałkiem skórki pomarańczy lub plasterkiem pomarańczy (bez skórki – tak zrobiłam ostatnio) też robi robotę.
Korzenna tarta dyniowa – przepis:
Składniki:
Kruchy spód:
- 170g mąki pszennej
- 100g masła
- 1 żółtko
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
Korzenna masa dyniowa:
- 2½ szklanki purée z dyni
- 1 szklanka mleka skondensowanego słodzonego
- 2 jajka
- ½ łyżeczki cynamonu
- ½ łyżeczki mielonego imbiru
- ½ łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
- szczypta soli
- skórka otarta z 1 pomarańczy
Przygotowanie:
- Składniki na ciasto (mąkę, masło, żółtko oraz proszek do pieczenia) zagnieść, rozwałkować i wylepić nim cienko natłuszczoną foremkę ⌀25cm (moja miała ⌀20cm i ciasto ledwo się zmieściło, przez co musiałam je później dłużej piec), ugniatając dłonią.
- Ponakłuwać spód widelcem i podpiekać 10-15 minut w 170°C.
- Wszystkie składniki na masę (purée z dyni, mleko skondensowane, jajka [można dodać też białko, które zostało po przygotowaniu spodu], cynamon, imbir, gałkę muszkatołową, sól i skórkę z pomarańczy) w tym czasie zmiksować razem.
- Wylać korzenną masę dyniową na podpieczony spód i piec 30-40 minut, do momentu, aż nóż wbity w środek nadzienia, wyjdzie z niego czysty (znaczy, że masa się zsiadła).
- Podawać po wystudzeniu (a jeszcze lepiej po schłodzeniu w lodówce), ze śmietaną.