Szybki chleb z siemieniem lnianym to jeden z moich ulubionych przepisów na pieczywo. Jest niezwykle łatwy w przygotowaniu i uniwersalny. Przygotowując go, można wymieszać różne rodzaje mąk, dodawać różne ziarna (albo nie dodawać ich w ogóle) i zawsze się udaje.
To idealny chleb na kryzysowe wypiekanie – kiedy skończyły się zapasy mrożonego pieczywa (jeśli w ogóle takie robicie), zapomnieliście kupić chleb, a sklepy są zamknięte lub półki z pieczywem świecą pustkami. W bardzo krótkim czasie możecie mieć pachnący, ciepły bochenek chleba. Nie wymaga dużych umiejętności, siły, dziwnych składników ani sprzętu. Tym bardziej, że składniki można dostosować do zawartości swoich szafek (ja go piekę np. jak jakaś mąka mi się kończy i chcę ją zużyć. Dbam jedynie o to, żeby łączna waga się zgadzała).
Ciekawostka – ten chleb może być jeszcze szybszy! Możecie wymieszać składniki, odstawić tylko na moment, kiedy będziecie przygotowywać foremkę i nagrzewać piekarnik, przełożyć ciasto do formy i od razu wstawiać do piekarnika. Ta wersja lepiej się sprawdza przy lżejszej, niepełnoziarnistej mące, która jest dość ciężka i jak ma szansę trochę urosnąć, chleb jest mniej zbity, a nieco bardziej puszysty.
Szybki chleb z siemieniem lnianym – przepis:
Składniki:
- 2 szklanki ciepłej wody
- 1 opakowanie (7g) drożdży
- 500g mąki
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
- 5 łyżek otrębów (+ do podsypania foremki)
- 5 łyżek siemienia lnianego lub innych ziaren
Przygotowanie:
- Wsypać drożdże do wody i odstawić na kilka minut, żeby trochę wyrosły. Uwaga, woda nie może być gorąca.
- W dużej misce wymieszać mąkę*, sól, pieprz, otręby i siemię.
- Dodać wodę z drożdżami, dokładnie wymieszać.
- Przykryć czystą ściereczką i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce.
- Formę do pieczenia (np. keksówkę) posmarować tłuszczem i obsypać dodatkowo otrębami.
- Rozgrzać piekarnik do 200°C.
- Ciasto przełożyć do przygotowanej foremki. Wierzch można zwilżyć wodą.
- Jak piekarnik się rozgrzeje, wstawić chleb i piec 1 godzinę. Można po tym czasie wyjąć od razu chleb z foremki, a jeśli spód okaże się wilgotny, wstawić odwrócony jeszcze na 10-15 minut do piekarnika.
*na zdjęciu jest mieszanka 2 rodzajów mąki pszennej – 200g pełnoziarnistej i 300g tortowej. Możecie eksperymentować z proporcjami dostosowując je do zasobów Waszych szafek.
źródło: blog To smakuje